PT7C5027C3-2WF OverviewClock program is contained in the package Tray. There is a Die-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 60MHz. -40°C~85°C TA operates within a range of temperatures. There is 1.5V~5.5V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 1.5V~5.5V. Clock program is recommended to use CMOS as the output. The series of the part is indicated by PT7C5027.
PT7C5027C3-2WF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS
PT7C5027C3-2WF ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PT7C5027C3-2WF application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Die |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PT7C5027 |
| Part Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.5V~5.5V |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Output | CMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 60MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |