QS5920Q OverviewThere is a Bulk packaged with it. Normal operation is limited to 100MHz. 24 terminations have been recorded. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Clock/Data Driver are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 0.5V~7V V must be available. A pin count of 24 can be found on it. The gadget belongs to the QS5 family of clock buffers. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 3.6V. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation. We are able to produce 11 true outputs.
QS5920Q Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
QS5920Q ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
QS5920Q Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Bulk |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | NOT SPECIFIED |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Clock/Data Driver |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 0.5V~7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Family | QS5 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | Clock |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Number of True Outputs | 11 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |