QT9701B2-ISG OverviewIt is packaged using materials from Tube. It is mounted on the PCB using Surface Mount. Low package costs are one of the reasons for 28-SOIC (0.400, 10.16mm Width)'s popularity in the electronic industry. In order for it to operate normally, it requires the 4.5V~5.5V Supply Voltage. We use 1 inputs. Type Buttons is for applications of standard grade. In order for it to operate properly, it should always have a temperature of -40°C~85°C. With the best cost-down performance ratio on the market, the QProx™ Series provides the best value for your money. This system is powered by 10mA. 8 b is the resolution of the part. LED drivers use -- channels. Supplier device package 28-SOIC.
QT9701B2-ISG Features28-SOIC (0.400, 10.16mm Width) package
-- LED driver channels
QT9701B2-ISG ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
QT9701B2-ISG Capacitive Sensors applications.
Automotive Rain Sensor
Remote and Direct Liquid Level Sensor
High-resolution Metal Profling
Rain I Fog I Ice I Snow Sensor
Material Size Detection
Material Stack Height
Level Sensor for Liquids, including Conductive ones such as Detergent, Soap, and Ink
Collision Avoidance
Rain, Fog, Ice, Snow Sensor
Automotive Door and Kick Sensors
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.400, 10.16mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Package | Tube |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | QProx™ |
| Published | 2001 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Buttons |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Interface | SPI, UART |
| Current - Supply | 10mA |
| Number of Inputs | 1 |
| Resolution | 8 b |
| Proximity Detection | No |
| LED Driver Channels | -- |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |