R7S721010VLFP#AA0 OverviewShipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 256-LQFP. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around -40°C~85°C TA. In the RZ/A1M series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. A total of SDRAM, SRAM RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces CAN, I2C, IEBus, IrDA, LIN, MediaLB, MMC/SD/SDIO, SCI, SCI FIFO, SPDIF, SPI, SSI for better service. At 1.2V 3.3V, the CPU runs its I/O. A MICROCONTROLLER, RISC represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. In total, 256 terminations have been made. Using a 1.18V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. It is an architecture with 32 bits. CPUs operate with a frequency of 400MHz Hz. You can refer to the datasheets for the functions of 256 pins. The maximum supply current of this microprocessor is 1.26V. With a 32 width external data bus, this CPU has a wide external data bus. An injection of 256 pins is performed inside the body of the micro processor. A CPU program transfers data by using 115 I/Os. A CPU is connected to DMA, POR, PWM, WDT peripheral devices.
R7S721010VLFP#AA0 FeaturesARM® Cortex®-A9 Core
32-Bit Structure
115 I/Os
DMA, POR, PWM, WDT Peripherals
R7S721010VLFP#AA0 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America
R7S721010VLFP#AA0 Microprocessor applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Package / Case | 256-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | RZ/A1M |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 1.18V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Frequency | 400MHz |
| Pin Count | 256 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.1V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, LIN, MMC, SCI, SD, SPI, UART, USART, USB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 115 |
| Memory Type | ROMless |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A9 |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Bit Size | 32 |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Address Bus Width | 26 |
| Core Architecture | ARM |
| External Data Bus Width | 32 |
| Voltage - I/O | 1.2V 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (1), 100Mbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | Yes |
| RAM Controllers | SDRAM, SRAM |
| USB | USB 2.0 (2) |
| Additional Interfaces | CAN, I2C, IEBus, IrDA, LIN, MediaLB, MMC/SD/SDIO, SCI, SCI FIFO, SPDIF, SPI, SSI |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ MPE |
| Display & Interface Controllers | DVD, VDC |
| Length | 28mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |