R8A77210C133BAV OverviewThe embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 256-LFBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around -20°C~75°C TA. Core-wise, this CPU has a SH-3 DSP processor. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 3.3V. There is MICROCONTROLLER, RISC MICROCONTROLLER, RISC in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories. To find variants of the microprocessor, try searching with R8A77210. 133MHz is the frequency of the CPU. 256 pin functions are described in the datasheets. Data transfer has 32b bandwidths. Injecting pins into the embedded microprocessor body results in 256 pins. Micro processors can be used from 1.5V. It is designed to have RAM (Random-Access Memory) of 16kB. CPU programs transfer data via 110 I/Os. The 13 counters help determine how busy the CPU is. CPU has DMA, LCD, POR, WDT peripheral devices connected.
R8A77210C133BAV FeaturesSH-3 DSP Core
32b-Bit Data Bus Width
16kB RAM
110 I/Os
DMA, LCD, POR, WDT Peripherals
R8A77210C133BAV ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America
R8A77210C133BAV Microprocessor applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Package / Case | 256-LFBGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | -20°C~75°C TA |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Frequency | 133MHz |
| Base Part Number | R8A77210 |
| Pin Count | 256 |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Interface | I2C, IrDA, MMC, SCI, SD, USB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 110 |
| RAM Size | 16kB |
| Memory Type | ROMless |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | SH-3 DSP |
| Peripherals | DMA, LCD, POR, WDT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 13 |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |