RAA239101A2GNP#HA0 OverviewIt is packaged in a way that resembles 32-VFQFN Exposed Pad.The electronic part in this example has been designed using 8 Bits.A power supply/analog voltage of 5V is produced by this electrical device, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) for driving a load.It is important to note that the supply/digital voltage of this electrical device is 5V.Maintaining a high supply voltage of 3.3 V, 9 V is essential for high efficiency.In order to operate this DC switching regulator, the supply current must be in the range of 45 mA to 600 mA.
RAA239101A2GNP#HA0 FeaturesRAA239101A2GNP#HA0 ApplicationsThere are a lot of Renesas
RAA239101A2GNP#HA0 AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Product Status | Active |
| Output Signal Type | Analog |
| Series | * |
| Part Status | Active |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V, 9 V |
| Number of Channels | 8 |
| Operating Supply Current | 45 mA to 600 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Sensing Method | Photoelectric |