RE46C190S16TF OverviewA package containing the materials of Tape & Reel (TR) is included.Using the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package will allow you to save space.Despite being a type of Smoke Detector, it is capable of delivering superior performance.As its mounting technique, the Surface Mount technique is used.As a general rule, the operating temperature should be kept at -10°C~60°C to avoid unnecessary cooling.Photoelectric is selected as the input type.Transmission lines are terminated with 16 terminations to minimize reflections from the end of the line.By using its base part number RE46C190, related electronic parts may be found.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions in this case.Sensor and detector interface operates on a voltage of 3V.The device is an electronic device with 16-pins.Pins on 16 components are designed for their specific purposes.Mounted in the direction of Surface Mount.As an output type, Voltage is used.If the operating supply current is maintained at 1μA, improved efficiency may be achieved.As long as the supply current is 1 µA, it is permitted to be used.2V is kept as the minimum supply voltage.Optimised for operation at power supplies of 3V.At 5V, the maximum supply voltage is maintained.Applications using 5V as the supply voltage are supported.In this case, the supplier device package is 16-SOIC.By belonging to the - series, it gives the designer access to a device that is both highly efficient and highly reliable for use in a wide variety of applications.
RE46C190S16TF FeaturesWith 3V channels
operate temperature at the range of 1μA
consumer IC type: 2V
RE46C190S16TF ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
RE46C190S16TF applications of sensor and detector interfaces.
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
| Factory Lead Time | 28 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | SOIC |
| Category | CMOS Low Voltage Photoelectric Smoke Detector ASIC |
| Mounting | Surface Mount |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature | - 10 C |
| Output Signal Type | Temporial or Continuous Tone |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | RE46C190 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -10°C~60°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Smoke Detector |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | RE46C190 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5V |
| Power Supplies | 3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Operating Supply Current | 1μA |
| Quiescent Current | 2μA |
| Input Type | Photoelectric |
| Current - Supply | 1 µA |
| Product Type | Smoke Detectors |
| Operating Temperature Range | - 10 C to + 60 C |
| Sensing Method | Photoelectric |
| Product Category | Smoke Detectors |
| Length | 9.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |