RE46C194S16T OverviewMaterials from Tape & Reel (TR) are used in its packaging.A 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is used for space-saving purposes.Due to the fact that it is a type of Smoke Detector, it can deliver superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the technique of Surface Mount.To avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be kept at 0°C~60°C TA.Photoelectric is used as its input type.A 16 termination prevents signals from reflecting off of the end of a transmission line.An array of 1 functions has been configured.Sensor and detector interface is powered by a voltage of 3V.16 component pins are designed to perform a specific function.Sensor and detector interface uses the output type -.Sensor and detector interface is suSensor and detector interfaceable for use wSensor and detector interfaceh a supply current of 2μA.Sensor and detector interface is based on a unique design technique that this electronic device belongs to the subcategory of Sensors.There is a minimum supply voltage of 2V.Sensor and detector interface is maintained at 5V that the maximum supply voltage will be maintained.The purpose of 1 channels is to transmit data.In applications where a supply voltage of 2, 5 V is required, it is used.As its supplier device package, it uses 16-SOIC.This device is part of the - series and provides the designer with an extremely efficient and reliable device for use in a wide range of environments.
RE46C194S16T FeaturesWith 3V channels
consumer IC type: 2V
RE46C194S16T ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
RE46C194S16T applications of sensor and detector interfaces.
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
| Factory Lead Time | 27 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Supplier Package | SOIC |
| Output Signal Type | Continuous Tone/Temporal Tone |
| Mounting | Surface Mount |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | RE46C194 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C~60°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Smoke Detector |
| Subcategory | Sensors |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Output Type | - |
| Operating Supply Voltage | 2, 5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Channels | 1 |
| Input Type | Photoelectric |
| Current - Supply | 2μA |
| Product Type | Smoke Detectors |
| Sensing Method | Photoelectric |
| Supply Current | 1 uA |
| Product Category | Smoke Detectors |
| Length | 9.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |