RFPIC12F675KT-I/SS OverviewIn light of its outstanding performance, it is an ideal choice for RKE, Security Systems.To save space, it is included in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.In the package Tape & Reel (TR), it is included.Device with PIC core processor issupported.Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C.In terms of its program memory type, it is FLASH (1.75kB).This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.6 I/Os have been provided by the device.Application Specific Microcontroller has a part number of RFPIC12F675K that can be used to locate similar components.The terminals of this device are set to DUAL.This device is a member of the rfPIC™ controller family.As far as terminations are concerned, there are 20 terminations present.An electrical component such as this is included in the series PIC®.As a result of the 5V supply voltage, high efficiency is possible.In terms of data storage, FLASH is used as the memory type.UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER, RISC in order to monitor their performance.The structure is composed of 20 pins.The mounting of this device is carried out following the method of Surface Mount.This device has a total of 20 pins.Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 1.8kB.PIC forms the basis of its architecture.The system is highly efficient when working at a frequency of 950MHz.5V provides an adaptable and voltage-independent supply voltage when it is used by designers.Microcontroller appears that there are 2 timers/counters in use.A maximum frequency of 20 MHz is used by the device.Microcontroller is one of the members of the CPU family PIC.Operating temperatures should not be higher than 85 °C.Working temperatures greater than -40 °C are recommended.The number of programmable inputs and outputs is 6.
RFPIC12F675KT-I/SS Features20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40 °C
RFPIC12F675KT-I/SS ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
RFPIC12F675KT-I/SS Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Weight | 453.59237mg |
| Interfaces | USB |
| Number of I/Os | 6 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | PIC12F675 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PIC® |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Applications | RKE, Security Systems |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 950MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | RFPIC12F675K |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | USB |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Memory Size | 1.8kB |
| Number of I/O | 6 |
| RAM Size | 64 x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Program Memory Type | FLASH (1.75kB) |
| Program Memory Size | 1.75 KB |
| Bit Size | 8 |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Rate | 40 kbps |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Core Architecture | PIC |
| On Chip Program ROM Width | 14 |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Number of Programmable I/O | 6 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Current - Transmitting | 14mA |
| Controller Series | rfPIC™ |
| Device Core | PIC |
| Height Seated (Max) | 1.98mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |