RV-3049-C2-32.768K-OPTION-B-TA-QA OverviewA Reel package is used to package time clock.It is a Real Time Clock Module type electrical real time clock.In the RV-3049-C2 series, it is a type of real time clock.
RV-3049-C2-32.768K-OPTION-B-TA-QA FeaturesRV-3049-C2 series
RV-3049-C2-32.768K-OPTION-B-TA-QA ApplicationsThere are a lot of Micro Crystal
RV-3049-C2-32.768K-OPTION-B-TA-QA Real Time Clocks applications.
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Qualification | AEC-Q200 |
| Packaging | Reel |
| Series | RV-3049-C2 |
| Type | Real Time Clock Module |
| Height | 3.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.2 mm |