RX8130CE:B3 OverviewA package named 10-SMD Module contains real time clocks.Tape & Reel (TR) is the packaging method.There is 1.6V~5.5V supply voltage for this electrical RTC.Electrical real time clocks of this type are Time Event Recorder.real time clock (RTC)s like this are mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C is the operating temperature.When operating, you can ensure Alarm, Leap Year.This electrical digital time clock is powered by 1.1V~5.5V voltage.Real time clocks of the series RX8130CE are of this type.
RX8130CE:B3 Features10-SMD Module package
RX8130CE series
RX8130CE:B3 ApplicationsThere are a lot of EPSON
RX8130CE:B3 Real Time Clocks applications.
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-SMD Module |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | RX8130CE |
| Feature | Alarm, Leap Year |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Time Event Recorder |
| Voltage - Supply | 1.6V~5.5V |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD |
| Voltage - Supply, Battery | 1.1V~5.5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |