RX8900CE:UA0 OverviewThere is an embedded version of real time clocks in the package 10-SMD, No Lead.This package has a package type of Tape & Reel (TR).Electrical RTCs such as this have a 2.5V~5.5V supply.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks are recommended to operate at a temperature of -40°C~85°C.If Alarm is ensured when operating, then the operation will be successful.In this electrical digital time clock, the supply voltage is 1.6V~5.5V.The RX8900CE series represents this type of real time clock.
RX8900CE:UA0 Features10-SMD, No Lead package
RX8900CE series
RX8900CE:UA0 ApplicationsThere are a lot of EPSON
RX8900CE:UA0 Real Time Clocks applications.
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package | 10-SMD |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | RX8900CE |
| Feature | Alarm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
| Interface | I2C |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.4μA~1.5μA @ 3V~5V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.6V~5.5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |