S1R72V17F00C200 Overview80-LQFP contains it. With its Tray-shaped packaging, it's easy to carry. Temperature regulation to -40°C~85°C ensures reliable operation. Using a 1.8V 3.3VV power source should be fine. It operates by using 80 pins. Set the supply current to 39.3mA for the gadget. When the supply voltage is set to 3.3V, maximum efficiency is achieved. There is currently a 39.3mA supply available. Maximum operating temperature 85°C°C enables stable operation. A minimum working temperature of -40°C degrees Celsius is required to ensure the device's reliability.
S1R72V17F00C200 FeaturesS1R72V17F00C200 ApplicationsThere are a lot of Epson Electronics America Inc-Semiconductor Div
S1R72V17F00C200 Controllers Interface ICs applications.
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
| Package / Case | 80-LQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Supplier Device Package | 80-QFP (12x12) |
| Weight | 1.738903g |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2007 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 1.8V 3.3V |
| Function | Host Controller |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | USB |
| Operating Supply Current | 39.3mA |
| Current - Supply | 39.3mA |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Protocol | USB |
| Standards | USB 2.0 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |