| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e6 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN BISMUTH |
| Additional Feature | DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 4.25V |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Function | Battery Protection |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 24V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Channels | 4 |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | YES |
| Fault Protection | Over Current |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Number of Cells | 3 ~ 4 |
| Length | 5.1mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |