![]()
Add to cart |
| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Function | Compandor |
| Applications | Consumer Audio, Telecommunication Systems |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Voltage - Supply | 6V ~ 18V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | 110dB |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 6V~18V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 6V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SA571 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18V |
| Power Supplies | 15V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Analog IC - Other Type | COMPANDER |
| Bandwidth | 0.02MHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 4.8mA |
| Length | 19.175mm |
| Height Seated (Max) | 4.44mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |