SA572DTBR2G OverviewIt comes in a case with Tape & Reel (TR). It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The device is with 2 channels. This part includes Compandor functions for your reference. The device can be applied in Consumer Audio, Telecommunication Systems. It is supplied votage within 6V~22V. This device operates temperature at the range of -40°C~85°C TA. The number of terminations on the chip is 16. Similar parts can be found by searching for the SA572 family. Please refer to the related specifications of the device : 110dB. There are 16 pins accessible on the chip. The minimum supply voltage (Vsup) for this part should not be less than 6V. It can give voltage at 15V volts. It can handle a supply voltage of 15V. COMPANDER is the analog IC that this device employs.
SA572DTBR2G FeaturesWith 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
Supply voltage at 15V volts
SA572DTBR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
SA572DTBR2G Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Consumer Audio, Telecommunication Systems |
| Voltage - Supply | 6V~22V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SA572 |
| Function | Compandor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 15V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Analog IC - Other Type | COMPANDER |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Supply Current-Max (Isup) | 6.3mA |
| Specifications | 110dB |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |