SA572NG OverviewAdditionally, there is a case included with the book as well. The mounting type recommended by the manufacturer is Through Hole. A 16-DIP (0.300, 7.62mm) case contains it. A 2 channel is present on the device. For your reference, this part contains Compandor functions. Consumer Audio, Telecommunication Systems can be used with the device. We supply it within 6V~22V. Using -40°C~85°C TA as a temperature range, this device operates. It has 16 terminations. A search for parts belonging to the SA572 family will yield similar results. Refer to the device's specifications: 110dB. An accessible 16 pin can be found on the chip. In order to operate this part, the minimum supply voltage (Vsup) must not be less than 6V volts. A voltage of 15V volts can be given by it. The chip conducts in a 22V-voltage supply. This device can handle a voltage of 15V as a supply voltage. It uses an analog IC called COMPANDER.
SA572NG FeaturesWith 16-DIP (0.300, 7.62mm) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
Supply voltage at 15V volts
SA572NG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
SA572NG Audio Special Purpose applications.
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 1 day ago) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Applications | Consumer Audio, Telecommunication Systems |
| Power Rating | 500mW |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Voltage - Supply | 6V~22V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SA572 |
| Function | Compandor |
| Operating Supply Voltage | 22V |
| Power Supplies | 15V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Analog IC - Other Type | COMPANDER |
| Nominal Supply Current | 6.3mA |
| Output Power | 500mW |
| Specifications | 110dB |
| Height | 3.43mm |
| Length | 19.55mm |
| Width | 6.85mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 6V ~ 22V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Length | 19.175mm |
| Height Seated (Max) | 4.44mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |