SA575DTBR2G OverviewWith Tape & Reel (TR), it comes in a case. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. In 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case, it is embedded. With 2 channels, the device is equipped. You can refer to Compandor functions in this part. Consumer Audio, Telecommunication Systems is one of the possible applications of the device. Votage within 3V~7V is supplied. The device operates at a temperature in the range -40°C~85°C TA. On the chip, there are 20 terminations. Using the SA575 family as a search term will yield similar parts. On the chip, 20 pins are accessible. This part should have a minimum supply voltage of 3V (Vsup). There is a voltage range of 5V volts that it can produce. Once 7V is reached, the maximal supply voltage (Vsup) is reached. 5V is the maximum supply voltage it can handle. Analog IC COMPANDER is used in this device. 80 dB should remain the voltage gain. The bandwidth available for data transfer is 0.02MHz.
SA575DTBR2G FeaturesWith 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
Supply voltage at 5V volts
SA575DTBR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
SA575DTBR2G Audio Special Purpose applications.
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 19 hours ago) |
| Factory Lead Time | 36 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio, Telecommunication Systems |
| Max Power Dissipation | 1.344W |
| Voltage - Supply | 3V~7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SA575 |
| Function | Compandor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 7V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Analog IC - Other Type | COMPANDER |
| Nominal Supply Current | 5.5mA |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Bandwidth | 0.02MHz |
| Gain | 80 dB |
| Positive Input Voltage-Max | 7V |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |