![]()
Add to cart |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Function | Audio Tone Processor |
| Applications | Audio Systems |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Logic |
| Voltage - Supply | 2.8V ~ 18V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C (TJ) |
| Specifications | 100kHz |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | PG-DIP-8 |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -25°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 1996 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Voltage - Supply | 2.8V~18V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SAE800 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Consumer IC Type | TONE/MUSIC SYNTHESIZER |
| Height | 4.37mm |
| Length | 9.52mm |
| Width | 6.35mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |