SAE800FKLA1 OverviewThere is also an accompanying case included with this set. There is a recommendation that it should be mounted with a Through Hole type mount. The file is embedded in a 8-DIP (0.300, 7.62mm) case. This device has 1 channels. For your reference, here are some Audio Tone Processor functions. It can be used in Audio Systems. There is a supply of votage within 2.8V~18V. -25°C~125°C TJ is the temperature range for this device. A chip has 8 terminations. You can find similar parts by searching for the SAE800 family. Refer to the following specifications for the device: 100kHz. Chips have 8 pins that can be accessed. It is possible to sort parts based on their consumer IC type using TONE/MUSIC SYNTHESIZER.
SAE800FKLA1 FeaturesWith 8-DIP (0.300, 7.62mm) channels
operate temperature at the range of -25°C~125°C TJ
consumer IC type: TONE/MUSIC SYNTHESIZER
SAE800FKLA1 ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
SAE800FKLA1 Audio Special Purpose applications.
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -25°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 1996 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Applications | Audio Systems |
| Voltage - Supply | 2.8V~18V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SAE800 |
| Function | Audio Tone Processor |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Logic |
| Specifications | 100kHz |
| Consumer IC Type | TONE/MUSIC SYNTHESIZER |
| Length | 9.52mm |
| Height Seated (Max) | 4.37mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |