SAF4000EL/101Z20AY OverviewWith Reel, it comes in a case. In 1206 (3216 Metric) case, it is embedded. The device operates at a temperature in the range -55°C ~ 125°C. On the chip, there are 2 terminations. This is the part of the Audio ICs family. TNPW-series components are used in this electrical component. Packaged by 1206, the device is a wireless device. Device resistance should remain within 67.3 kOhms range.
SAF4000EL/101Z20AY FeaturesWith 1206 (3216 Metric) channels
operate temperature at the range of -55°C ~ 125°C
stay resistance at 67.3 kOhms
SAF4000EL/101Z20AY ApplicationsThere are a lot of NXP
SAF4000EL/101Z20AY Audio Special Purpose applications.
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | TNPW1206 |
| Mfr | Vishay Dale |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.026 (0.65mm) |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1000 |
| Part # Aliases | 935436307518 |
| Manufacturer | NXP |
| Brand | NXP Semiconductors |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Series | TNPW |
| Packaging | Reel |
| Size / Dimension | 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) |
| Tolerance | ±0.1% |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |
| Resistance | 67.3 kOhms |
| Composition | Thin Film |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Subcategory | Audio ICs |
| Failure Rate | - |
| Product Type | Audio DSPs |
| Features | Military |
| Product Category | Audio DSPs |