SC16C2550BIA44,518 OverviewIn the 44-LCC (J-Lead) package, you can get the product at a low cost.UART is possible to transmUART on 2, DUART channels.In terms of packaging, Tape & Reel (TR) is used.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.There are 44 terminations used in its configuration.To operate it, 3.3V is provided as the supply voltage.In the present state, this electronic part is Active.In order to communicate data, there are 2 serial I/Os.Surface Mount is a way to mount it.2.5V 3.3V 5V supply voltage is required to operate it.An IC with 44 pins is what this device is.A frequency of 80MHz is measured for this IC.A maximum temperature of 85°C is possible for it to operate at.When power supplies of 2.5/5V are available, it is a reliable and efficient power supply for electronic designers.Furthermore, ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY can also be performed.In order to identify this part, its base part number is SC16C2550.The device can operate at a temperature of -40°C.
SC16C2550BIA44,518 Features2 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 2.5/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C2550BIA44,518 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SC16C2550BIA44,518 UARTs applications.
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.5V 3.3V 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | SC16C2550 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2, DUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 5Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.625 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| FIFO's | 16 Byte |
| With Modem Control | Yes |
| Length | 16.5862mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.5862mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |