SC16C2550BIB48 OverviewIn order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of LQFP.The transmission of information is carried out through 2 channels.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of -40°C.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.The 48 pins are at the core of the device's configuration.The device is mounted in accordance with Surface Mount.As long as the supply voltage is kept below 5.5V, reliability can be ensured.Having a voltage higher than 2.25V can ensure reliability.Its high-efficiency operation relies on a voltage of 5V.
SC16C2550BIB48 FeaturesOperating supply voltage of 5V
SC16C2550BIB48 ApplicationsThere are a lot of Nexperia
SC16C2550BIB48 UARTs applications.
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 80MHz |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Nominal Supply Current | 4.5mA |
| Data Rate | 5 Mbps |
| Height | 1.6mm |
| Length | 7.1mm |
| Width | 7.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |