SC16C2550BIB48S OverviewIn order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of LQFP.The transmission of information is carried out through 2 channels.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.In order to configure this device, 48 terminations are used.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of -40°C.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.As long as the supply voltage is kept below 5.5V, reliability can be ensured.Having a voltage higher than 2.25V can ensure reliability.Its high-efficiency operation relies on a voltage of 5V.
SC16C2550BIB48S FeaturesOperating supply voltage of 5V
SC16C2550BIB48S ApplicationsThere are a lot of NXP Semiconductors / Freescale
SC16C2550BIB48S UARTs applications.
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
| Package / Case | LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 48 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Nominal Supply Current | 4.5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Data Rate | 5 Mbps |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |