SC16C2550IA44 OverviewThere is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.Configured with 44 terminations.The device operates at 5V voltage.Data communication is handled by 2 serial I/Os.UART is a type of 44-pin integrated circuUART.IC clock frequency is set to 80MHz.Initially, it will be configured with 44 pins.Temperatures up to 85°C are possible to operate it.In the case of 3.3/5V power supplies, it is reliable and efficient to use by electronic designers.Additionally, it is also able to perform ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY and other operations as well.In order to operate, the device must be kept at a minimum temperature of -40°C.If the supply voltage is kept below 5.5V, normal operation can occur.When the supply voltage is kept above 4.5V, normal operation can be assured.
SC16C2550IA44 Features2 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY
SC16C2550IA44 ApplicationsThere are a lot of NXP Semiconductors / Freescale
SC16C2550IA44 UARTs applications.
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Number of Terminations | 44 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Data Rate | 5 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 16.585mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.585mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |