SC16C2550IA44,529 OverviewAlternatively, UART can be purchased in the cost-effective 44-LCC (J-Lead) package.Transmission is carried out over 2, DUART channels.Tube is adopted as the packaging option.Its uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.The configuration uses 44 terminations.During operation, it receives a voltage of 5V.The status of this electronic part is currently Obsolete.As a means of communicating data, there are 2 serial I/Os available.Surface Mount is the method for mounting it.In order for it to operate, a voltage of 2.5V 3.3V 5V must be applied.This device is an integrated circuit with 44 pins.Its clock frequency is measured at 80MHz.Operating at 85°C is its maximum temperature limit.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY.The base part number of the part is set to SC16C2550.Temperatures as low as -40°C can be reached by this device.
SC16C2550IA44,529 Features2 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY
SC16C2550IA44,529 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SC16C2550IA44,529 UARTs applications.
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 2000 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.5V 3.3V 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | SC16C2550 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2, DUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 5Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.625 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| FIFO's | 16 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Length | 16.585mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.585mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |