SC16C554DIB64,128 OverviewIn addition, it is available in the cost-effective package 64-LQFP.In order to transmit data, there are 4, QUART channels available.Packaging is based on Tape & Reel (TR).There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.Configured with 64 terminations.The device operates at 3.3V voltage.The status of this electronic part is currently Obsolete.Data communication is handled by 4 serial I/Os.The mount can be accessed via the Surface Mount method.This device operates with a supply voltage of 2.5V 3.3V 5V.UART is a type of 64-pin integrated circuUART.IC clock frequency is set to 80MHz.Temperatures up to 85°C are possible to operate it.Additionally, it is also able to perform OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY and other operations as well.This part has a base part number of SC16C554.In order to operate, the device must be kept at a minimum temperature of -40°C.
SC16C554DIB64,128 Features4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY
SC16C554DIB64,128 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SC16C554DIB64,128 UARTs applications.
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2000 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Additional Feature | OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.5V 3.3V 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | SC16C554 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4, QUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Address Bus Width | 5 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 5Mbps |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.625 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| FIFO's | 16 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |