SC16C554IB64 OverviewThere is a cost-effective LQFP package available for this product.For packaging purposes, Bulk is used.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 64 terminations.For its operation, it requires a supply voltage of 3.3V.Data is communicated via 4 serial I/Os.Electronic devices such as this are known as 64-pin integrated circuits.There is 80MHz clock frequency measured on this IC.85°C is the maximum temperature that it can operate at.When power supplies are provided of 2.5/5V, it is reliable and efficient for electronic designers.Furthermore, it has the ability to perform OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY as well.A minimum of -40°C is required for operation.In order to maintain normal operation, it is necessary to keep the supply voltage below 3.63V.A supply voltage greater than 2.97V ensures normal operation.
SC16C554IB64 Features4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 2.5/5V
OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY
SC16C554IB64 ApplicationsThere are a lot of NXP Semiconductors / Freescale
SC16C554IB64 UARTs applications.
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
| Package / Case | LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Bulk |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Data Rate | 5 Mbps |
| Address Bus Width | 5 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |