SCC68692C1A44,518 OverviewThere is a cost-effective package 44-LCC (J-Lead) available.Transmissions are made using 2, DUART channels.As for packaging, Tape & Reel (TR) is chosen.The type uPs/uCs/Peripheral ICs of this circuit is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.A configuration of 44 terminations is used.This device is powered by a voltage of 5V.At present, this electronic part has a status of Obsolete.A total of 2 serial I/Os are used to communicate data.You can mount it by using Surface Mount.There is 5V supply voltage for it.An 44-pin integrated circuit is what this particular device is.This IC operates at a clock frequency of 4MHz.Several characteristics of Configurable GPIO, Internal Oscillator, Timer/Counter are present in it.Maximum operating temperature is 70°C.As a base part number, it is specified as SCC68692.Data transfer is supported by 14 I/Os.It reaches 10mA when the maximum supply current is acceptable.
SCC68692C1A44,518 Features2 serial I/Os
Clock frequency of 4MHz
14 I/Os
SCC68692C1A44,518 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SCC68692C1A44,518 UARTs applications.
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Packaging | Tube |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output |
| Feature | Configurable GPIO, Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 44 |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Type | Clock/Calendar |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 5V |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 8 |
| Base Part Number | SCC68692 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Memory Size | 56B |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Number of I/O | 14 |
| Number of Timers | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 4MHz |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Supply Current-Max | 10mA |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Address Bus Width | 4 |
| Current - Timekeeping (Max) | 100μA @ 1.89V |
| Boundary Scan | NO |
| Voltage - Supply, Battery | 1.3V~3.7V |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Information Access Method | I2C |
| RAM (words) | 0 |
| Length | 4.9mm |
| Data Rate (Max) | 1Mbps |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Width | 3.9mm |
| Bus Compatibility | S68000 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Data Transfer Rate-Max | 0.125 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| With Auto Flow Control | Yes |
| Length | 16.5862mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.5862mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |