SCH3223I-7U-TR OverviewWith its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for I/O Controller.For the purpose of saving space, it is available in the 64-WFBGA package.A Surface Mount mounting method is used.This item can be found in package Tape & Reel (TR).8024 Keyboard Controller core processor is present on the device.Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended.The type of memory in which this program is stored is --.Due to the -- supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.19 I/Os can be found on it.BOTTOM is the position of its terminals on the board.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the series of --.A 64 termination is contained within it.The electrical component is part of the series --.This is due to the fact that the supply voltage is 3.3V, resulting in high efficiency.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget.In the subcategory of Interface ICs, this component is included.During normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V.
SCH3223I-7U-TR Features64-WFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Interface ICs subcategory
SCH3223I-7U-TR ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SCH3223I-7U-TR Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-WFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 64-WFBGA (6x6) |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | SCH3223 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Applications | I/O Controller |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | -- |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | LPC, Serial, UART |
| Number of I/O | 19 |
| RAM Size | -- |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Core Processor | 8024 Keyboard Controller |
| Program Memory Type | -- |
| Product Type | I/O Controller Interface IC |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Screening Level | ISO/TS-16949 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Bus Compatibility | LPC; PCI; RS485 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT; SYNC, BYTE; UART |
| Controller Series | -- |
| Product Category | I/O Controller Interface IC |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |