SCH5636-NS OverviewBecause of its outstanding performance, it is the perfect choice for Networking and Communications.Due to the benefits of saving space, it is available in the 128-BFQFP package.The way of mounting it is Surface Mount.Tray is the package that contains it.The device has a single core processor.Maintain a temperature of 0°C~70°C while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of ROM (96KB).As a result of the 2.97V~3.63V supply voltage, high efficiency is possible.There are 60 I/Os on the board.A component with the same part number as SCH5636 can be compared to other similar components.The terminals are positioned at (0).This device is part of the controller series -.This circuit consists of 128 terminations.The * series contains this electrical component.The 3.3V supply voltage enables high efficiency.According to Desktop, it is mounted.The component is included in Interface ICs.Clock frequency in the device is 32MHz.
SCH5636-NS Features128-BFQFP package
Mounting type of Surface Mount
Interface ICs subcategory
SCH5636-NS ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SCH5636-NS Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Desktop |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-BFQFP |
| Supplier Device Package | 128-PQFP (14x20) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Base Product Number | SCH5636 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2016 |
| Series | * |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Applications | Networking and Communications |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SCH5636 |
| JESD-30 Code | R-PQFP-G128 |
| Interface | ACPI, BC-Link, I2C/SMBus, LPC, PECI, PS/2, SPI |
| Number of I/O | 60 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Processor | ARC-625D |
| Clock Frequency | 32MHz |
| Program Memory Type | ROM (96KB) |
| Address Bus Width | 4 |
| Product Type | I/O Controller Interface IC |
| Boundary Scan | YES |
| Screening Level | TS 16949 |
| External Data Bus Width | 4 |
| Bus Compatibility | IBM PC-AT; PS/2; LPC; ISA; I2C; PCI; SMBUS; UART |
| Controller Series | - |
| Product Category | I/O Controller Interface IC |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |