SDIO101AIHRE OverviewIn the 60-XFQFN Dual Rows, Exposed Pad package, you can find it. Easily transportable packaging in Tray-shape. The temperature should be regulated to -40°C~85°C for reliable operation. You should be able to use it as long as you use a 1.65V~1.95VV power source. There are terminations of type 60 in it. When the supply voltage is 1.8V, high efficiency can be achieved. SDIO101 numbers are members of this family. It contains MICROPROCESSOR CIRCUIT uPs, uCs, and peripheral ICs in total. 460μA is currently in supply.
SDIO101AIHRE FeaturesSDIO101AIHRE ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SDIO101AIHRE Controllers Interface ICs applications.
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
| Package / Case | 60-XFQFN Dual Rows, Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2011 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 60 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.65V~1.95V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SDIO101 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N60 |
| Function | Host Controller |
| Interface | Parallel |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Current - Supply | 460μA |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.5mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |