There are a lot of Silicon Labs SI21642-C60-GM Video Processing Linear ICs applications.
PC Standalone Video Cards
Consumer, Professional, Automotive
Industrial Video
Video Capture, Editing, and Processing
Genlock Circuits
Surveillance & Security Video Systems
Set-Top Boxes (STB) & Digital Video Recorders (DVR)
Plasma Displays and Video Projectors
Machine Vision and Inspection Systems
Video Trigger Oscilloscopes and Waveform Monitors
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 68 |
| Type | Demodulator |
| Applications | Digital Video |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N68 |
| Operating Temperature (Max) | 75°C |
| Operating Temperature (Min) | -10°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| RoHS Status | RoHS Compliant |