SI2404-C-FTR OverviewThere is a possibility of mounting PCBs on Surface Mount.In addition to its low package cost, the 4-SOJ, 5.5mm pitch has other advantages.The 3V ~ 3.6V Supply Voltage is provided to ensure normal operation.Because of its performance-cost ratio, this series provides excellent value.It operates at 27 MHz Hz.The Supplier Device Package of 24-TSSOP is used in this device.
SI2404-C-FTR Features4-SOJ, 5.5mm pitch package
SXT834 series
the frequency of 27 MHz
SI2404-C-FTR ApplicationsThere are a lot of Skyworks
SI2404-C-FTR Modems ICs & Modules applications.
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
Pocket PC
Desktop radio
Clock radio
Tuner
Portable radio
Car radio
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SOJ, 5.5mm pitch |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Package | Bulk |
| Mfr | Suntsu Electronics, Inc. |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.098 (2.50mm) |
| Baud Rates | 2.4k |
| Base Product Number | SI2404 |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Series | SXT834 |
| Size / Dimension | 0.315 L x 0.150 W (8.00mm x 3.80mm) |
| Type | MHz Crystal |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Frequency | 27 MHz |
| Frequency Stability | ±20ppm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60 Ohms |
| Load Capacitance | 18pF |
| Operating Mode | Fundamental |
| Frequency Tolerance | ±10ppm |
| Data Format | V.21, V.22, V.23, V.29, Bell 103, Bell 212A |
| Ratings | - |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | ISOmodem® |
| Published | 2000 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SI2404 |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Data Rate | 2400 Mbps |
| Baud Rate | 2.4k |
| Length | 7.8mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |