SI5010-B-GM OverviewThe Tube package contains it. There is a case with 20-VFQFN Exposed Pad included. Mounting type Surface Mount is recommended. Clock program contains 20 terminations. There is 2.5V voltage provided by the part. To run NOT SPECIFIED, we use the peak reflow temperature of this part. The device has 1. normaloperation has a frequency of 666MHz. The operating temperature range of -40°C~85°C can be varied. Components can supply voltages of 2.375V~2.625V. The component's main purpose is SONET/SDH, ATM applications. Output CML is intended. The part has been published 1998 times. If you want to search for information about a part, you can use SI5010. There are 20 pins on the device. There are 20 pins on it. Circuits application is recommended to keep the supply voltage at 2.5V volts. The part's series is indicated by DSPLL®. There is the ability to maintain 2 outputs on the device. Supply current can be operated at 124mA. The part based on ATM;SDH;SONET is suitable for it.
SI5010-B-GM FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
Include 1 Circuits
run the output at th range of CML
with 20 Pins
operate supply voltage at the range of 2.5V
SI5010-B-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5010-B-GM application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 40.256323mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | DSPLL® |
| Published | 1998 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| Applications | ATM;SDH;SONET |
| Max Power Dissipation | 344mW |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SI5010 |
| Output | CML |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 124mA |
| Nominal Supply Current | 124mA |
| Frequency (Max) | 666MHz |
| Data Rate | 622.08 Mbps |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Main Purpose | SONET/SDH, ATM applications |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |