SI5013-BM OverviewClock program is contained in the package Tube. There is a 28-VFQFN Exposed Pad-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. 28 terminations are present in it. Parts provide 3.3V volts. For 240, the peak reflow temperature of this part is used. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 666MHz. -40°C~85°C operates within a range of temperatures. There is 3.135V~3.465V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3.135V~3.465V. There is only one purpose for this component, SONET/SDH, ATM applications. Clock program is recommended to use CML as the output. There have been 1998 publications of this part. You need to start at SI5013 to find information about a part. If you want to mount it with Surface Mount, that's what you should do. As a result, it includes 28 pins. The series of the part is indicated by DSPLL®.
SI5013-BM FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 240
Include 1 Circuits
run the output at th range of CML
SI5013-BM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5013-BM application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | DSPLL® |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | SI5013 |
| Output | CML |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 666MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | SONET/SDH, ATM applications |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |