SI52208-A01AGM OverviewThe package Tray contains it. In a 48-VFQFN Exposed Pad-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. Running NOT SPECIFIED utilizes this part's peak reflow temperature. There are CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC user processors, user controllers, or peripheral integrated circuits on this device. On the device, there are 1. For normaloperation, 100MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature -40°C~85°C. The component can supply a voltage of 1.5V~1.8V. The main purpose of the component is PCI Express (PCIe), Clock Generator. The output will be HCSL, LVCMOS.
SI52208-A01AGM FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVCMOS
SI52208-A01AGM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI52208-A01AGM application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 1.5V~1.8V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | HCSL, LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe), Clock Generator |
| RoHS Status | RoHS Compliant |