SI5319A-C-GM OverviewThe Tray package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. There are 36 terminations in it. The part provides a voltage of 1.8V volts. Total number of uPs/uCs/peripheral ICs is CLOCK GENERATOR, OTHER. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 1.4GHz. Temperatures can be varied in the -40°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 1.71V~3.63V can be supplied. This component primarily serves the purpose of Ethernet, SONET/SDH. The output should be CML, CMOS, LVDS, LVPECL. Currently, there are 1997 publications of the part. In order to find information about a part, you need to start at SI5319. There are 36 pins on this device. The board has 36 pins. The series number of a part is DSPLL®. A maximum supply current of 243mA is possible.
SI5319A-C-GM FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of CML, CMOS, LVDS, LVPECL
with 36 Pins
SI5319A-C-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5319A-C-GM application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 36 |
| Weight | 92.589543mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | DSPLL® |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SI5319 |
| Output | CML, CMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 36 |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Supply Current-Max | 243mA |
| Frequency (Max) | 1.4GHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 710MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |