SI5325A-C-GMR OverviewClock generator is packaged in the way of Tape & Reel (TR). Clock PLL is embedded in the 36-VFQFN Exposed Pad package. Clock is designed for clock generator's input. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. 1.4GHz is the maximal value for normal operation. PLL clock is mounted in the way of Surface Mount. Clock generators should operate with the voltage supply of 1.71V~3.63V. The temperature should be set at -40°C~85°C to ensure reliable performance. CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL is designed for clock generator's output. This electronic component can be classified into Clock Multiplier. According to the base part number, its related parts can be founded. Clock generator is designed with 36 pins. This clock generator is a member of DSPLL® series. Clock PLL is configured with 2 output.
SI5325A-C-GMR FeaturesAvailable in the 36-VFQFN Exposed Pad
SI5325A-C-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5325A-C-GMR Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | DSPLL® |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Clock Multiplier |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Base Part Number | SI5325 |
| Output | CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.4GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |