SI5330F-A00216-GM OverviewThe clock divider is packaged in a 24-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tray. As a rule, the maximum value for normal operation is 200MHz. It contains 24 terminations. The supply voltage of 1.8V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Translator. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 1.71V~3.63VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 24. The output is CMOS. It is operated by using 24 pins. This is a member of the SI5330 family. By default, output 8 is set.
SI5330F-A00216-GM Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SI5330F-A00216-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5330F-A00216-GM Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 41.191857mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1997 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SI5330 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | CMOS, HSTL, LVTTL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Max I(ol) | 0.004 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| fmax-Min | 200 MHz |
| Duty Cycle | 55 % |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |