SI53325-B-GM OverviewIt is available in the case 32-VFQFN Exposed Pad for this cut smart buffer. It is available in the case Tray. There are 32 terminations in it. Using a supply voltage of 2.5V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 2.375V~3.63V volts. It has a number of pins of 32. There is an output of LVPECL. The 32 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the SI53325. As a default, it is set to output 5 by default. It is also possible to obtain ALSO OPERATES IN 3.3 V SUPPLY by using this gadget. As long as the frequency of the clock switch is set to 1.25GHz, excellent accuracy can be achieved.
SI53325-B-GM Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 1.25GHz frequency
SI53325-B-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI53325-B-GM Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES IN 3.3 V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Frequency | 1.25GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SI53325 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 450mA |
| Logic Function | Clock |
| Input | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 1 ns |
| Height | 950μm |
| Length | 5mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | RoHS Compliant |