SI5335D-B03977-GMR OverviewAs a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. 24-VFQFN Exposed Pad contains this Clock PLL. This Clock PLL will be fed by Clock, Crystal as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. Providing a maximum frequency of 200MHz, this clock-based RF synthesizer is suitable for a variety of applications. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. There are 1.71V~3.63V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with CML, HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL logic levels. This is an electronic part that can be classified as a Clock Generator in this case.
SI5335D-B03977-GMR FeaturesAvailable in the 24-VFQFN Exposed Pad
SI5335D-B03977-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5335D-B03977-GMR Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Clock Generator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Output | CML, HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | No/Yes |