SI53360-B-GT OverviewThe clock divider is available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. There is a Tube package attached to it. A total of 16 terminations are present. Supply voltages of 1.8V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 1.71V~3.63V V source. There is a pin count of 16 on timeing clock. The 16 pins are used for operation. This object belongs to the SI53360 family. As a default, it outputs 8. As a result of using this gadget, you will also be able to obtain ALSO OPERATES AT 2.5 V AND 3.3 V SUPPLY. Despite its low frequency 200MHz, it maintains excellent accuracy.
SI53360-B-GT Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 200MHz frequency
SI53360-B-GT ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI53360-B-GT Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5 V AND 3.3 V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 200MHz |
| Base Part Number | SI53360 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 220mA |
| Logic Function | Clock |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | RoHS Compliant |