SI5338A-B10869-GM OverviewThere is a Tray package that contains it. 24-VFQFN Exposed Pad is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. In it, there are 24 terminations. Clock program provides 1.8V volts. In order to run 260, the peak reflow temperature of this part is taken into account. Clock program contains a total of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC peripheral ICs, uPs, and uCs. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 710MHz. Using this device, ALSO OPERATES WITH 2.5V NOM AND 3.3V NOMINAL can also be founded. The operating temperature is varied over a range of -40°C~85°C TA. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 1.71V~1.98V 2.25V~2.75V 2.97V~3.63V. Its primary purpose is Ethernet, Fibre Channel, PCI Express (PCIe), Telecom. As the output, HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL should be used. There is a series number MultiSynth™ associated with the part.
SI5338A-B10869-GM FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL
SI5338A-B10869-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5338A-B10869-GM application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MultiSynth™ |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 2.5V NOM AND 3.3V NOMINAL |
| Voltage - Supply | 1.71V~1.98V 2.25V~2.75V 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N24 |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 710MHz |
| Input | CML, CMOS, HCSL, HSCT, HSTL, LVDS, LVPECL, SSTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:4 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 710MHz |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, Fibre Channel, PCI Express (PCIe), Telecom |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |