SI5338E-B-GM OverviewClock program is contained in the package Tray. There is a 24-VFQFN Exposed Pad-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. 24 terminations are present in it. Parts provide 1.8V volts. CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs are present in this device. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 350MHz. In addition, ALSO OPERATES AT 2.5 V AND 3.3 V TYP can also be founded using this device. -40°C~85°C operates within a range of temperatures. There is 1.71V~3.63V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 1.71V~3.63V. There is only one purpose for this component, Ethernet, Fibre Channel, PCI Express (PCIe), Telecom. Clock program is recommended to use HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL as the output. There have been 1997 publications of this part. You need to start at SI5338 to find information about a part. On this device, there are 24 pins. The series of the part is indicated by MultiSynth™. A maximum current of 60mA is available from the supply.
SI5338E-B-GM FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL
with 24 Pins
SI5338E-B-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5338E-B-GM application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | MultiSynth™ |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Connector Type | Pin |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5 V AND 3.3 V TYP |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SI5338 |
| Output | HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Supply Current-Max | 60mA |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Input | CML, CMOS, HCSL, HSCL, HSTL, LVDS, LVPECL, SSTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 30MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, Fibre Channel, PCI Express (PCIe), Telecom |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |