SM840004-11KA-TR OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 125MHz. The operating temperature is varied over a range of -40°C~85°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 2.375V~3.465V. Its primary purpose is Ethernet. As the output, LVCMOS should be used. Searching for information is made easier by using the SM840004 part number as the base number. Surface Mount is recommended for mounting. With 20 pins, the device is designed. Minimum working temperature for this device must not be less than -40°C. Under 85°C degrees Celsius, the operating temperature should be maintained. There is a series number RotaryWave™ associated with the part. Voltage 3.465V is used for this part. Circuits application is necessary for the device to have a supply voltage greater than 2.375V. The total number of elements is 1. Among its suppliers is 20-TSSOP, which provides the device packages for the company.
SM840004-11KA-TR FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS
with 20 Pins
SM840004-11KA-TR ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SM840004-11KA-TR application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | SM840004 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Frequency - Max | 125MHz |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | RotaryWave™ |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | SM840004 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Frequency (Max) | 125MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Ethernet |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |