SN10503PWPR OverviewA Tape & Reel (TR) package contains class d amplifier.In order to save space, class d amp is included in the package 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width).This is a good choice for Voltage Feedback because of audio amplifiers high performance.A Surface Mount method is used to mount audio power amplifier on the PCB.Using 3 circuits gives audio ic enhanced flexibility.The part has a base part number of SN10503 for audio amp.There are 14 pins on audio digital amplifier.A 14 termination is present on digital amplifier.Its -3db bandwidth is 170MHz.Audio amplifier is powered by 14mA supply current.Using 14 pins, amplifier ic is constructed.It is recommended to operate at a temperature below 85°C.At least -40°C is recommended as the operating temperature.A total of 1 channels are available at the moment.VIDEO AMPLIFIER is the consumer IC type of the amplifier.In this case, Surface Mount is used as the mounting method.A maximum supply voltage (Vsup) of 8V is set.There is 100mA output current in this scenario.There is a voltage gain of 100dB on the audio amplifier ic.External influences do not affect it, and it consumes 22mA quiescent current.The property IT CAN ALSO OPERATE WITH 2.7V TO 18V SINGLE SUPPLY is also present.
SN10503PWPR Features14 pins
1 channels
Addtional features of IT CAN ALSO OPERATE WITH 2.7V TO 18V SINGLE SUPPLY
SN10503PWPR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN10503PWPR Video Amps and Modules applications.
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 58.003124mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Voltage Feedback |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE WITH 2.7V TO 18V SINGLE SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 2.67W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 3 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | SN10503 |
| Pin Count | 14 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 8V |
| Power Supplies | +-5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 3 |
| Operating Supply Current | 14mA |
| Nominal Supply Current | 45mA |
| Output Current | 100mA |
| Quiescent Current | 22mA |
| Slew Rate | 900V/μs |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~16V ±1.35V~8V |
| Output Current per Channel | 100mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25mV |
| Bandwidth | 100000 kHz |
| Gain Bandwidth Product | 120MHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62dB |
| -3db Bandwidth | 170MHz |
| Input Bias Current | 3μA |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |