SN65HVD485EPE4 OverviewIt is a part of the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package. This packaging has a Tube-shape, making it convenient to carry around. A reliable operation requires a temperature that is regulated to -40°C ~ 85°C (TA). It should work as long as you use a 4.5V ~ 5.5VV power source. 2 mA is set as the gadget's supply current. A 5 V-volt supply voltage is recommended for maximum efficiency. Copper is the main component of this electrical component, which is part of the - series. As far as Interface ICs is concerned, this device is independent of the rest of the system.
SN65HVD485EPE4 FeaturesInterface ICs subcategory
SN65HVD485EPE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65HVD485EPE4 Controllers Interface ICs applications.
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package | Tube |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Brand | Texas Instruments |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Type | Transceiver |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Function | Transceiver |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Operating Supply Current | 2 mA |
| Data Rate | 10Mbps |
| Supply Type | Single |
| Product Type | RS-485 Interface IC |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 30 mV |
| Number of Drivers | 1 Driver |
| ESD Protection | 15 kV |
| Number of Receivers | 1 Receiver |
| Product | RS-485 Transceivers |
| Product Category | RS-485 Interface IC |