SN65LVDM22PWG4 OverviewPackaging is convenient because power buffer comes in TSSOP.Power buffer is ready to ship in a package of Rail/Tube.An op amp buffer with 16 terminals can be found on the left side of the op amp buffer.The peak reflow temperature of it is 260.3.3V voltage enables the splitter to handle a wide range of demanding tasks.It is important to note that the pinout of the Power buffer starts from the 16 pins that it has.16 pins are included in it.In addition to the Surface Mount axis, it has a female hole for mounting to PCBs or other boards.It operates at a voltage of 27mA.The voltage required for normal operation is 3.3V.The repeter utilizes a 2-Bit receiver.When using the splitter normaly, the nominal supply current should be 27mA.A 2 element interface repeater signal is what we are dealing with here.There is no suitable temperature for the it if it is lower than -40°C.It is not recommended to use a temperature higher than 85°C.
SN65LVDM22PWG4 Features2-Bit receiver.
SN65LVDM22PWG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65LVDM22PWG4 Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
Industrial/Embedded PC
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 62.99264mg |
| Packaging | Rail/Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 2 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 27mA |
| Nominal Supply Current | 27mA |
| Power Dissipation | 839mW |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | 400 Mbps |
| Output Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Differential Output | YES |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Driver Number of Bits | 2 |
| Receiver Number of Bits | 2 |
| Interface Standard | EIA-644; TIA-644 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |