SN65LVDS101DGKRG4 OverviewPackaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) for power buffer easy transportation.The package is ready for power buffer in Tape & Reel (TR) pieces.Easily adaptable Surface Mount universal mouthpiece.As for types, this is your typical Buffer, ReDriver.The op amp buffer works at 3V~3.6V voltage.CML, LVDS, LVPECL input can be accommodated.To avoid malfunctioning, the operating temperature should be set to -40°C~85°C.Get more pin-to-pin solutions by searching with "65LVDS101".There are 8 terminals on the op amp buffer that you can find.Reflow temperature is 260 at its peak.When powered by 3.3V voltage, this splitter is capable of carrying out a number of demanding tasks.Power buffer pinouts start from 8 pins.Output is expressed in LVPECL.With 8 pins, it is connected.This board has a Surface Mount hole for mounting on a PCB or other board.Using 30mA as a voltage, this power buffer operates.It is necessary for 3.3V operating supply voltage to function normally.There is a 1-Bit receiver used in it.At most, this splitter dissipates 377mW watts of power.A 1 element interface repeater signal such as this is used.There should be a 12μA output from the spliter at the moment.
SN65LVDS101DGKRG4 Features1-Bit receiver.
SN65LVDS101DGKRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65LVDS101DGKRG4 Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 18.99418mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 377mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 65LVDS101 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Power Dissipation | 377W |
| Output Current | 12μA |
| Propagation Delay | 900 ps |
| Turn On Delay Time | 900 ps |
| Logic Function | Translator |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | EIA-644-A; TIA-644-A |
| Receive Delay-Max | 0.9 ns |
| Data Rate (Max) | 2Gbps |
| Transmit Delay-Max | 0.9 ns |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Delay Time | 630ps |
| Capacitance - Input | 0.6pF |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |